Przeprowadzanie renowacji podłóg drewnianych

Deski wykorzystywane do produkcji podłóg drewnianych, niezależnie od gatunków drewna posiadają znaczącą przewagę nad panelami podłogowymi. Poza wyższą trwałością i tym samym odpornością na zużycie pozwalają na przeprowadzenie renowacji przywracającej ich wygląd do pierwotnego stanu wizualnego. Dzięki temu nawet po wielu latach podłoga wygląda świeżo, zachowując wszystkie swoje właściwości. Wykonane z desek podłogi drewniane (których bogatą ofertę znajdziecie tutaj: https://chapelparket.pl) mają zasadniczą przewagę nad panelami podłogowymi. Poddając je procesowi renowacji, można przywrócić ich pierwotny wygląd i ograniczyć ślady zużycia. Zależnie od stopnia wyeksploatowania naprawę można wykonać we własnym zakresie, bez konieczności używania specjalnego sprzętu, lub zlecić profesjonalistom wyposażonym w maszyny i specyfiki przeznaczone do tego celu.

Przebieg prac renowacyjnych

Drobne rysy lub przebarwienia nie wymagają szczególnych działań, a proste metody naprawcze możliwe są do wykonania własnoręcznie. Samodzielną renowację należy rozpocząć od dokładnego wyczyszczenia, umyciu i osuszeniu naprawianej powierzchni. Kolejnym krokiem, jaki należy podjąć jest zmatowienie podłogi przy użyciu różnej gradacji papierów ściernych. Ten etap będzie dobrym momentem na skontrolowanie ubytków w drewnie i ewentualne uzupełnienie szczelin specjalną masą szpachlującą. Ostatnim etapem przygotowań jest ponowne dokładne odkurzenie powstałego podczas szlifowania pyłu.

Deski wykorzystywane do produkcji podłóg drewnianych, niezależnie od gatunków drewna posiadają znaczącą przewagę nad panelami podłogowymi

Podłogi drewniane warto dodatkowo zabezpieczyć podczas przeprowadzania renowacji. Przygotowaną do naprawy powierzchnie warto zaimpregnować preparatami do pielęgnacji drewna. Dzięki temu podłoga będzie mniej podatna na działanie wilgoci i uszkodzeń mechanicznych oraz gromadzenia brudu. Wierzchnią warstwę odnawianej powierzchni należy zabezpieczyć służącymi specjalnie do tego celu olejami, woskami lub bejcami, które poza warstwą ochronną, nadadzą zdrowy i elegancki wygląd. Użyte preparaty mogą pozostawić bezbarwną warstwę na powierzchni odnawianej podłogi, ale możliwe jest również nadanie dzięki nim nowego zabarwienia, lub podbicie już istniejącego koloru.

Zlecenie wyżej opisanych prac zlecić można również wyspecjalizowanym firmom, które dzięki doświadczeniu wykonają usługę na najwyższym poziomie. Wynajęcie profesjonalistów zalecane jest również w przypadku mocniejszego zużycia podłogi, do której naprawy konieczne jest wykorzystanie specjalnego sprzętu i preparatów. Niezależnie od stopnia zużycia, możliwość odnowienia drewnianej podłogi jest jej niezaprzeczalną zaletą i pozwala cieszyć się eleganckim wyglądem przez długie lata.