Kiedy zdecydować się na podłogi warstwowe z naturalnego drewna?

Podłogi drewniane są powszechnie uważane za dużo trwalsze i bardziej eleganckie od klasycznych paneli podłogowych. Jednak nie wszystkie rodzaje desek sprawdzą się uniwersalnie do każdego rodzaju pomieszczenia. Dobierając odpowiedni rodzaj materiału, należy zastanowić się nad eksploatacją pomieszczenia przez użytkowników, co wiązać się będzie z jego zużywaniem. Ponadto istotnymi czynnikami wpływającymi na wybór są panujące warunki wilgotności i temperatury, a także rodzaj ogrzewania zastosowanego w pomieszczeniu.

Zalety przemawiające za drewnianą podłogą warstwową

Podłogi drewniane są powszechnie uważane za dużo trwalsze i bardziej eleganckie od klasycznych paneli podłogowych

Podłogi warstwowe wykonane z naturalnego drewna najczęściej składają się z warstwy podkładowej, która powoduje, że drewno jest mniej podatne na zmiany wilgotności i temperatury, a także z warstwy użytkowej, czyli szerokich drewnianych desek pełniących funkcje estetyczne i użytkowe. Poszczególne warstwy układane są prostopadle względem siebie, dzięki czemu podłoga jest bardziej odporna na paczenie. Przytoczone korzyści sprawiają, że podłogi warstwowe doskonale sprawdzają na dużych powierzchniach użytkowych.

W pomieszczeniach, w których zaplanowane jest ogrzewanie podłogowe, najlepszym materiałem wykończenia posadzki będą podłogi warstwowe z naturalnego drewna. Dzięki zastosowaniu naprzemiennych warstw podłoga kurczy się w mniejszym stopniu, a spowodowana zmianami wilgotności i temperatury praca drewna nie powoduje jej odkształcania. Jako warstwę podkładową wykorzystać można materiał, który najlepiej sprawdzi się we współpracy z ogrzewaniem. Natomiast warstwa użytkowa może spełniać taką samą funkcję jak podłoga z litego drewna. Twarda i wytrzymała powierzchnia będzie odporna na zużycie, zapewniając długie lata użytkowania z zachowaniem dobrego wyglądu. Ponadto mnogość gatunków drzew wykorzystywanych do produkcji podłóg drewnianych pozwoli idealnie dopasować wygląd desek do zaprojektowanego wnętrza, podkreślając jego elegancki charakter.

Podłogi warstwowe wykonane z naturalnego drewna najczęściej składają się z warstwy podkładowej, która powoduje, że drewno jest mniej podatne na zmiany wilgotności i temperatury, a także z warstwy użytkowej, czyli szerokich drewnianych desek pełniących funkcje estetyczne i użytkowe

Podłogi warstwowe będą doskonałym kompromisem między solidnymi, ale drogimi deskami wykonanymi z litego drewna, oraz panelami podłogowymi z laminatu, które są mniej trwałe, ale zazwyczaj przekonują swoją ceną. W przypadku desek warstwowych mniej szlachetne drewno użyte jako podkład pozwoli zaoszczędzić fundusze przy zachowaniu korzystnych właściwości drewna, a zastosowane w górnej warstwie drewno wyższego gatunku pozwoli na długoletnią eksploatację. Dodatkową korzyścią w tym przypadku, będzie możliwość przeprowadzenia prac renowacyjnych w celu przywrócenia wyglądu podłogi do jej pierwotnego stanu.