Podłogi parkiety – doskonała alternatywa dla drewna

W obecnych czasach znów powracają do łask. Cechuje je funkcjonalność i wytrzymałość, ale zarazem oryginalny wygląd i niska cena. Mowa tutaj oczywiście o podłogach parkietach. W dzisiejszym artykule omówimy kluczowe zalety parkietów, a także zaprezentujemy kilka trików aranżacyjnych, które pomogą Ci w urządzeniu Twojego mieszkania z parkietem w roli głównej.

Zalety parkietów, które wyróżniają je na tle innych rodzajów podłóg

W obecnych czasach, parkiety zaczynają coraz częściej gościć w naszych domach, wciąż podbijając serca Polaków. Co sprawiło, że stały się one tak popularne, zastępując tradycyjne podłogi drewniane, panele czy płytki ceramiczne? Po pierwsze, stanowią one tańszą alternatywę dla drewna, dlatego są doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących sobie zarówno jakość, efekty wizualne, jak i atrakcyjną cenę. Pomimo stosunkowo niskich kosztów, podłogi parkiety cechują się wysoką trwałością i wytrzymałością, a co za tym idzie odpornością na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych. Z tego też powodu, są one szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi lub właścicieli zwierząt. Parkiet jest również bardzo odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, w tym wgniecenia. W przeciwieństwie do drewna, pomimo powszechnie chodzących opinii, podłogi parkiety są niezwykle łatwe w utrzymaniu w czystości. Możesz więc w szybki i prosty sposób usunąć ślady psich łapek, resztki pokarmu czy błoto z ich powierzchni.

W obecnych czasach, parkiety zaczynają coraz częściej gościć w naszych domach, wciąż podbijając serca Polaków

Podłogi parkiety – wzory

Pragniesz, aby podłoga stanowiła ciekawą ozdobę w Twoim mieszkaniu? Szukasz oryginalnych rozwiązań, które dodadzą niepowtarzalnego klimatu Twojemu pomieszczeniu? W takim razie, zainwestuj w parkiet. Specjalnie wyprofilowane klepki pozwalają na tworzenie różnych wzorów, z których najpopularniejsze to:

  • jodełka – najpowszechniej spotykany wzór z klepek podłogowych, powstaje poprzez ułożenie deseczek o jednakowych wymiarach pod kątem 45 stopni,
  • drabinka – jak sama nazwa wskazuje, wzór ten przypomina swoim kształtem drabinę; aby uzyskać pożądany efekt należy ułożyć jeden lub dwa rzędy poziomych klepek oraz kilka kolumn tych pionowych,
  • cegiełka – układając wzór, który według swojego założenia ma przypominać ceglany mur, należy zwrócić uwagę na fakt, aby styki były przesunięte są względem siebie o połowę długości klepki,
  • koszyczek – chcąc ułożyć ten wzór, należy pamiętać, że powinien on przypominać mozaikę, dlatego kluczową kwestią jest tu ułożenie kwadratów, których brzegi są równolegle względem sąsiadujących ścian lub ułożone pod kątem 45 stopni.

Niepowtarzalne inspiracje aranżacyjne z podłogami parkietami w roli głównej


Jeśli już wiesz, jakie zalety sprawiły, że podłogi parkiety ze strony chapelparket.pl stały się w ostatnich latach niezwykle popularne oraz poznałeś najpopularniejsze układy klepek, pora przejść do kolejnej kwestii. Aby drewniany parkiet prezentował się jak najkorzystniej, należy odpowiednio dobrać go do stylu, w jakim urządzone jest Twoje wnętrze.

Niewielką ilość dodatków, proste kształty mebli oraz półki przy zdobione świeżą lawendą. A do tego jasne ściany i surowe, naturalne materiały. Styl skandynawski wiedzie absolutny prym, jeśli chodzi o aranżację wnętrz w 2022 roku. W swoim minimalistycznym mieszkaniu postaw na parkiet z jasnego drewna, ułożony w jodełkę lub drabinkę.

Jeśli natomiast wspólnie z rodziną zadecydowaliście, aby Wasz nowy dom urządzony był w stylu vintage, zainwestuj w klasyczny parkiet o ciepłym odcieniu drewna. W tym przypadku doskonale sprawdzi się cegiełkowe lub koszyczkowe ułożenie klepek.

Pragniesz, aby podłoga stanowiła ciekawą ozdobę w Twoim mieszkaniu? Szukasz oryginalnych rozwiązań, które dodadzą niepowtarzalnego klimatu Twojemu pomieszczeniu? W takim razie, zainwestuj w parkiet