Na co się zdecydować na podłogę czy też parkiet?

Podłogi, parkiety – co wybrać podłogę czy parkiet?

Jeśli chodzi o podłogę, należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Przede wszystkim rodzaj podłogi, którą chcemy zamontować, określić, jaki rodzaj przygotowania będzie konieczny do tego rodzaju prac. I tak na przykład, jeśli planujemy układanie podłóg drewnianych lub laminowanych, prawdopodobnie potrzebne będzie całkowite oczyszczenie podłoża betonowego przed położeniem jakiegokolwiek materiału podłogowego. Z drugiej strony, jeśli mamy zamiar montowania płytki lub płytki kamiennej na istniejącym drewnianym podłożu, nie jest potrzebne żadne przygotowanie. W takim wypadku wystarczy po prostu upewnić się, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte spod płytek przed instalacją! Kolejnym ważnym czynnikiem przy wyborze rodzaju podłogi do montażu jest jej trwałość.

Wybór odpowiedniej podłogi – rodzaje

Wybór podłogi, parkietu do domu to zawsze ważna decyzja

Wybór podłogi, parkietu do domu to zawsze ważna decyzja. Należy jednak pamiętać, że przy podejmowaniu decyzji nie należy polegać wyłącznie na opiniach konsumenckich, samodzielnie poszukaj informacji. Jednym z najważniejszych czynników do rozważenia położenia parkietu czy też podłogi jest koszt wymiany. Wybrana przez nas podłoga powinna służyć przez długi czas i nie wymagać wielu napraw ani też wymiany.

Najlepsze podłogi parkiety do domu można podzielić na kilka rodzajów:

  • Podłogi drewniane. Podłogi drewniane są prawdopodobnie najpopularniejszym rodzajem podłóg, ponieważ są piękne, trwałe.
  • Parkiet: Parkiet jest popularnym rodzajem podłogi, ponieważ jest stylowy, trwały i odporny na zabrudzenia. Jednak jego zakup i instalacja może być kosztowna i może wymagać profesjonalnej instalacji. Koszt tradycyjnego parkietu z drewna klasy I będzie wahał się od 135 do około 220 złotych za metr kwadratowy, klasa III będzie natomiast kosztować od 45 do 65 zł/m2. Zdecydowanie tańszym rozwiązaniem będzie w tym wypadku parkiet lamelowy, którego koszt zaczyna się od 30 zł/m2

Kiedy już zdecydujemy się na rodzaj podłogi, którą chcemy mieć w swoim domu, musimy wziąć pod uwagę różne dostępne rodzaje parkietu. Niektóre z najpopularniejszych typów parkietów to:

  • Parkiet w kratkę. Parkiet ten jest popularnym wyborem, ponieważ jest stylowy i przyciąga wzrok. Jest również trwały oraz łatwy w pielęgnacji.
  • Parkiet z orzecha włoskiego: Parkiet z orzecha włoskiego to wszechstronna podłoga, idealna do miejsc często użytkowanych.
  • Parkiet brzozowy: Parkiet brzozowy jest popularnym wyborem do mieszkań, w których chcemy mieć bardziej naturalny wygląd. Jest również trwały i łatwy w pielęgnacji.

O czym należy pamiętać przy wyborze odpowiedniej podłogi?

Przed wyborem odpowiedniego rodzaju podłogi albo też parkietu powinniśmy uwzględnić jaki rodzaj materiału chcemy do swojego domu na podłogę

Przed wyborem odpowiedniego rodzaju podłogi albo też parkietu powinniśmy uwzględnić jaki rodzaj materiału chcemy do swojego domu na podłogę. Oto kilka wskazówek, które pomogą nam podjąć lepszą decyzję:

  • Warto określić wielkość pokoju. Na podstawie tego wybrać dużą lub też małą podłogę.
  • Określić cenę. Czy jesteśmy gotowi zapłacić wyższą cenę za trwalszą podłogę, czy też nie?
  • Rozważyć styl pokoju. Czy chcemy podłogę tradycyjną, czy też nowoczesną?

Podsumowanie

Przy wyborze podłogi do domu należy wziąć pod uwagę wiele czynników, ale ostatecznie ważne jest, aby wybrać coś, co będzie trwałe i łatwe w pielęgnacji.

Jeśli stać nas na droższą podłogę to w tym wypadku warto zainwestować w drewniany parkiet. Jest to przede wszystkim naturalna, antyalergiczna podłoga, która wytrzyma wiele lat. Wybór gatunków drewna wraz z wykończeniami jest bardzo różnorodny. Decydując się na deskę warstwową w tym przypadku nie powinniśmy oszczędzać. Wybierajmy produkty o jak najgrubszej warstwie wierzchniej. W związku z tym po kilku latach będziemy w stanie przeprowadzić renowację poprzez cyklinowanie. Drewniany parkiet nie przyciąga kurzu.

Natomiast panele podłogowe mogą jedynie przypominać prawdziwy drewniany parkiet. Kiedy chcemy zakupić panele, powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich klasę ścieralności. Wybierajmy te o wyższej klasie. W takim wypadku posadzka będzie służyć nam dłużej.