Podłoga dębowa – jak wybrać najlepszą?

Podłogi dębowe zyskują coraz to większe rzesze zwolenników. Wszystko dzięki świetnej trwałości, mnogości wzorów, oraz oczywiście dużej wytrzymałości. Dobranie odpowiedniej podłogi tego typu może być jednak sporym dylematem, w końcu będzie nam ona towarzyszyć latami. Oto garść porad, jak wybrać najlepszą podłogę dębową do swojego domu.

Cechy podłóg dębowych

Niewątpliwie wybór odpowiedniej podłogi do różnych pomieszczeń z każdym rokiem nastręcza coraz większych problemów i nie chodzi tylko o ceny, które są dla wielu osób głównym kryterium. Producenci prześcigają się również w ilości proponowanych wzorów, odcieni i materiałów. Jeśli chodzi o te ostatnie, to podłogi drewniane niezmiennie pozostają w czołówce jeśli chodzi o popularność. Bezwzględnie wybór drewna ma duże znaczenie w kwestii stylistyki, jak i trwałości podłogi. Dąb od wielu lat jest uważany za jedno z najszlachetniejszych drzew, zatem trudno się dziwić, że jest bardzo chętnie wybierany jako materiał budulcowy i to nie tylko w zakresie podłóg.

Podłogi dębowe zyskują coraz to większe rzesze zwolenników

Podłoga dębowa, podobnie jak drzewo, z którego drewna jest wykonana, jest długowieczne i bardzo dobrze znosi tak upływ czasu, jak wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy środowiskowe. Dębowe drewno, oczywiście odpowiednio obrobione, nie tylko przetrwa wiele zarysowań, ale dobrze wytłumi głośniejsze dźwięki i zredukuje straty ciepła w chłodniejsze miesiące. Nie można pominąć z pewnością kwestii estetycznych – podłoga dębowa wyróżnia się niezwykłym ułożeniem słojów drewna i sęków, jest łatwo odróżnialna od innych rodzajów drewna. Zdecydowanie jednak dużo zależy od producenta i obróbki jaką zastosuje.

Jak wybrać dobrą podłogę dębową?

Wybór podłogi dębowej jest niezwykle ważną decyzją, nie tylko ze względu na cenę czy mnogość opcji, ale przede wszystkim na wytrzymałość tego drewna. Podłoga dębowa będzie służyć nawet dziesiątkami lat, w tym czasie nie będzie potrzeby jej wymieniania ani intensywnej konserwacji. Oto zatem cechy, na które warto zwrócić szczególną uwagę:

Niewątpliwie wybór odpowiedniej podłogi do różnych pomieszczeń z każdym rokiem nastręcza coraz większych problemów i nie chodzi tylko o ceny, które są dla wielu osób głównym kryterium

  • Forma deski – można wybrać tradycyjną deskę litą z jednego kawałka drewna, która będzie bardzo wytrzymała lub deskę warstwową, która będzie lepiej izolować i pozwala na układanie większych paneli.
  • Wystrój – to jedna z podstawowych kwestii. Bez wątpienia podłoga dębowa daje ogromne możliwości aranżacyjne, wszystko dzięki ciepłej barwie drewna. Sprawdzi się zatem w klasycznym salonie, przedpokoju lub kuchni; podobnie wystrój w stylu rustykalnym zyskuje na poczuciu przytulności. Dąb może być niezłym wyborem przy minimalistycznym stylu skandynawskim, doda nieco ciepła, ale i podkreśli naturalne pochodzenie surowców użytych do budowy.
  • Kolor – jak już wspomniano, dąb ma drewno o ciepłej barwie, ożywia to pomieszczenia wyposażone w meble i ściany o chłodnej barwie. Na pewno trzeba jednak zwrócić uwagę na konkretny odcień, by nie gryzł się z resztą wnętrz.
  • Pokrycie – zwykle wybierany jest lakier lub mieszanka oleju i wosku. Ten pierwszy jest bardzo wytrzymały, nie wymaga częstej konserwacji. Oleje i woski to rozwiązanie naturalne, bezpieczne i pozwala na samodzielne miejscowe naprawy uszkodzeń poprzez nałożenie kolejnej warstwy mieszanki.
  • Szczotkowanie – można z niego zrezygnować, jednak sprawia ono wrażenie, że podłoga jest starsza niż w rzeczywistości. W ten sposób podłoga dębowa sprawdzi się nawet w wystroju loftowym i industrialnym! Łatwiej jeż też zamaskować zarysowania.

Jak widać wybór podłogi dębowej niesie ze sobą sporo niuansów, które trzeba wziąć pod uwagę. Dzięki powyższym wskazówkom i poradom ekspertów na pewno uda się wybrać idealną podłogę, która będzie przez dziesięciolecia cieszyć oczy!