Wiele osób wybiera drewno jako materiał, z jakiego ma zostać wykonana podłoga, gdyż cenią efektowny wygląd i naturalność. Rzeczą charakterystyczną dla podłóg warstwowych jest fakt, że jest podłogą oddychającą, czyli dzięki niej w pomieszczeniu mikroklimat jest regulowany. To nie koniec atutów, bo dodatkowo absorbuje wilgoć i oddają ją, kiedy w pokoju powietrze staje się zbyt suche, jonizuje powietrze, dobrze tłumi hałas oraz zapewnia izolacje termiczną. Poza funkcjami związanymi z powietrzem oczywiście jest wyróżniającą się ozdobą naszego domu. Okazuje się, że moda na drewno wcale szybko nie przeminie. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie, to zauważymy, że w ostatnim czasie moda naturalne materiały wykończeniowe ponownie wróciła. Dotyczy to w głównej mierze wszelakich rodzajów drewna zarówno tego pochodzącego z  recyklingu, jak i surowego. Oferowane podłogi warstwowe (takie jak te np.: https://chapelparket.pl/centrum-prasowe/i2333/co-warto-wiedziec-przed-montazem-drewna-na-ogrzewaniu-podlogowym) dobrze komponują się z wszystkimi stylami. Jeżeli decydujemy się na podłogę z drewna to do wyboru mamy posadzkę litą oraz warstwową.

Różnice między podłogą drewnianą litą i warstwową

Deski lite najczęściej są wykonywane z jednego kawałku szlachetnego drewna przykładowo z dębu bądź jesionu. Z tego powodu powstało przekonanie, że jest to produkt bardziej prestiżowy od desek warstwowych. Jak sama nazwa wskazuje podłoga warstwowa, wyróżnia się tym, że jest zbudowana z dwóch lub trzech warstw. Do produkcji używa się naturalne drewno ze szlachetnych gatunków, powstaje jedynie ozdobna warstwa wierzchnia. Jeżeli chodzi o warstwy spodnie to wykonane, są z tańszych gatunków liściastych albo z drewna iglastego. W układzie warstwowym następne plastry posiadają nieprzemienny układ słojów. W rezultacie pęcznienie drewna oraz jego skurcz na skutek wilgoci jest ograniczony. Warto podkreślić, iż deski warstwowe mogą się różnić układem warstw zewnętrznych. Jednolamelowa jest bardzo podobna do deski litej. Natomiast dwulamelowa oraz trzylamelowa są łudząco podobne do tradycyjnego parkietu, bo składają się z mniejszych deszczułek.

Zabezpieczenie drewna

Sprzedawane deski warstwowe są od razu polakierowane lub zaolejowane. Z drugiej strony takiemu samemu wykończeniu podlegają  deski lite. Takie rozwiązanie jest stosowane, aby czas montażu podłogi w jak największym stopniu został zredukowany. Dlatego podłoga jest gotowa po przyklejeniu do podłoża. Podłogi lakierowane fabrycznie wyróżniają się tym, że są, mają lekko fazowane krawędzie, taki zabieg stosuje się w celu niepowstawania szczelin podczas naturalnej pracy drewna.