Co powinniśmy wiedzieć o podłodze warstwowej?

Zalety podłóg drewnianych

Podłogi warstwowe produkuje się z dwóch, czy też z trzech warstw drewna. Układamy je tak, aby słoje w kolejnych warstwach się znajdowały względem siebie prostopadle. Taka budowa powoduje, że podłogi są znacznie mniej wrażliwe na zmiany wilgotności oraz także znacznie bardziej stabilne wymiarowo.

Ze szlachetnego drewna robi się tylko dosyć cienką oraz dekoracyjną wierzchnią warstwę. Na pozostałe jest używane drewno iglaste, bądź też miękkie liściaste. Elementy posadzkowe posiadają między 10, a 14 milimetrów grubości, ale tej wartości nie powinniśmy porównywać bezpośrednio do okładzin litych, a to z uwagi na bardzo specyficzną budowę warstwowych parkietów. Wyróżniamy parkiet dwuwarstwowy, jak i także deski trójwarstwowe. Pierwszy rodzaj ma do 12 milimetrów grubości, a deski trójwarstwowe mają przynajmniej 14 milimetrów grubości oraz dodatkowe dwie warstwy dolne. Każdy z tych powyższych typów parkietów warstwowych może mieć jeden z kilku dekoracyjnych układów – półdeska, pełna deska, dwulamelowy oraz trzylamelowy. Zdarzają się także parkiety, które możemy układać jak ich kuzynów litych w kwadrat, jodełkę, czy też cegiełkę.

Bardzo ważną zaletą warstwowych okładzin jest sama możliwość układania większości z nich na ogrzewanych podłogach. Dzięki swojej budowie mają one znacznie mniejszy opór cieplny niż lite parkiety. Mamy także możliwość odnawiania ogranicza z jednej strony grubość dekoracyjnej warstwy, a z drugiej – sposób ułożenia (jest znacznie trudniejsze na pływających podłogach). Warstwowe deski, dzięki budowie, są naprawdę bardzo sprężyste. Powstają z nich elementy o szerokości do 26 cm oraz długości około 260 centymetrów. Mogą imitować drewniane dyle lub też mieć podzieloną powierzchnię na pasma, odwzorowujące układ klepek parkietu.

Do każdego z tych typów podłóg stosuje się przeróżne gatunki drewna. W naszej klimatycznej strefie stosowane są najczęściej dąb oraz jesion. Są one stabilne wymiarowo oraz twarde, a do tego dobrze znoszą zmiany temperatury oraz wilgotności w pomieszczeniach. Do gatunków popularnych należą także klon oraz buk. Bardzo ciekawą alternatywą są egzotyczne gatunki, które to słyną z twardości wyjątkowej. Na rynku polskim najpopularniejsze pochodzą z Azji Południowo-Wschodniej, Afryki Środkowej oraz także Ameryki Południowej. Są to lapacho, sucupira, iroko, doussie, teak, jatoba oraz merbau. Niektóre gatunki oleiste stosować można na podłogach w pomieszczeniach o sporej wilgotności.